Biyografi

Radi Dikici 26 Nisan 1937 yılında Samsun’da doğdu. Merhum Mukaddes ve Mehmet Dikici’nin oğludur. İkisi kız biri erkek dört kardeştirler. Liseyi Ankara ve Samsun’da okudu. 1954-55 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi ve Fakültenin 100. Kuruluş yıldönümü olan 1959 yılında mezun oldu. Fakülte hayatı sırasında onu çok etkileyen ve ilerideki uzmanlık alanının adeta yaratıcıları olan Prof. Ahmet Şükrü Esmer, Prof. Dr. Seha Meray’dı. Ama onun açısından Prof. Dr. Sadun Aren’in ayrı bir yeri vardır. “Doğru ekonomik tahlil ve tahmin yapabilme kabiliyetimi o bana kazandırdı,” demektedir. Radi Dikici, 1960-1972 yılları arasında Maliye Müfettişliği yaptı. 1965-1966 yıllarında Londra’da görevliydi. 1972 yılında resmi görevinden ayrılan Radi Dikici esasında yapısı bir aile şirketi olan ve demir çelik sektöründe faaliyette bulunan bir üretim firmasında Genel Müdür olarak göreve başladı. Şu anda şirketin yönetim kurulu başkanıdır. İstanbul Sanayi Odası meclisinde 12 yıl süreyle meclis üyeliği yapmıştır. Bu süre içinde yaptığı araştırmalar sonunda ekonomik konularda yazdığı yazılar Türkiye’nin belli başlı gazetelerinde yer yayınlanmıştır.

Radi Dikici 1965 yılında Sevgi Dikici ile evlenmiştir.

Radi Dikici, tarihe olan merakı nedeniyle 80’li yılların başında onu çok cezbeden Bizans İmparatorluğu tarihi ile ilgilenmeye başlamıştır. Yaklaşık 20 yıl içinde yurt içinde ve daha çok da yurt dışında bulduğu kaynaklarla, imparatorluğun tarihi konusunda önemli bilgi sahibi olmuş ve sürekli olarak da Bizans tarihi araştırmalarına katılmıştır. Günümüze kadar araştırmalarını sürdüren Radi Dikici’nin uzmanlık alanı Bizans İmparatorluğu’nun 330-1453 yılları arasındaki tarihidir.

2000 yılına geldiğinde, elinde hazırladığı plan üzerine Bizans İmparatorluğu tarihini yazmaya karar vermiştir. Bu yazım tam yedi yıl sürmüştür.

Çünkü 2001 yılında çok yakın arkadaşı olan Müzeyyen Senar ondan biyografisini yazmasını istemiştir. Onun isteğini, onun ve eşinin Müzeyyen Senar ile büyük dostluğu ve arkadaşlığı nedeniyle reddetmesi mümkün değildi. Ama günleri, haftaları ve ayları ikiye bölünmüştür. Bir taraftan Müzeyyen Senar biyografisi için araştırma ve çalışma diğer taraftan Bizans İmparatorluğu tarihi. 2004 yılında biyografi tamamlanmış ve Remzi Kitabevi tarafından, “Cumhuriyet’in Divası Müzeyyen Senar” adıyla basılmıştır.

Geri kalan 3 yıl için Bizans tarihine ağırlık veren Dikici, 2007 yılının başında kitabı yine aynı yayın evi tarafından basılmıştır. İlk basımda kitaba, “Şu Bizim Bizans-Byzantium 330-1453” adını koymuştur. Böylece Türkiye’de tek kaynak niteliğinde ilk kez Bizans İmparatorluğu’nun 1123 yılllık tarihi yazılmış oldu. Ancak Bizans konusunda araştırmalar devam ettiği için yeni bilgilere ulaşan yazarımız, kitabı 2012 yılında bir yıl süreyle yeni baştan elden geçirmiş, düzeltmeler ve eklemeler yapmıştır. Bu sefer kitap, “Bizans İmparatorluğu-Byzantium 330-1453 adıyla büyük boy olarak ama sayfa adedi artarak (540) basılmıştır. Çok çeşitli çevreler ve üniversitelerinde ilgilendiği kitap 9. baskısını yapmıştır. 2016 yılında İngilizceye çevrilmiş ve satışa sunulmuştur. İlgili sayfalarda görüleceği üzerine Radi Dikici’nin Bizans konusunda bu güne kadar 8 kitabı basılmıştır. Kitap listesine bakıldığında, “Dansözlükten İmparatoriçeliğe-Theodora” ve “Dört İstanbul” kitabının İngilizce baskıları da vardır.

Radi Dikici’nin diğer bir özelliği de resme olan düşkünlüğüdür. 70’li yıllardan beri Türk resminin büyük ustaların resimlerini satın alan Radi Dikici’ni hatırı sayılır bir koleksiyonu vardır.

Radi Dikici, yılın belirli kısmını sosyal hayatın çok zengin olduğu Londra’da geçirmektedir. Özellikle Bizans konusunda yeni kitaplar bulmak şansının yüksek olduğu Londra’da onu ayrıca opera, bale, tiyatro, müzikal ve konserler çok ilgilendirmektedir.

 

Soru, görüş ve önerileriniz için